- Eksport budowlanych elementów kamiennych ma tendencję spadkową od roku 2003, w ostatnim okresie zwyżkował w roku 2006, a następnie został ograniczony w latach 2008-2009.
- Eksportowane były głównie bloki i płyty surowe, podczas gdy udział obrobionych elementów kamiennych był znacznie mniejszy.
- Głównym odbiorcą surowych i obrobionych elementów granitowych były przez wiele lat Niemcy. Eksport w tym kierunku w ostatnim czasie drastycznie obniżył się i w 2009 r. a dominującym odbiorcą stała się Szwajcaria. Wielkość eksportu bloków i płyt surowych z piaskowców oraz innych skał jest stosunkowo niewielka i nie przekracza kilku tysięcy ton/rok.
- Kamienie drogowe (kostka, krawężniki) były do 2008 r. głównym - w ujęciu ilościowym - produktem eksportowym omawianej grupy. Wielkość ich sprzedaży była jednak systematycznie ograniczana i w ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła się o ponad połowę. Największy spadek zaznaczył się w 2007 r. w związku ze znacznymi podwyżkami cen kostki u krajowych producentów. Dostawy kierowane były w 80-98% do Niemiec, a od 2007 r. zanotowano również zwiększającą się sprzedaż na Słowację .
|
Poszczególne elementy dotyczące gospodarki kamieniami budowlanymi zostały przedstawione odpowiednio na podstronach:
Zasoby,
Wydobycie,
Produkcja,
Import,
Eksport,
Obroty,
Zużycie i
Wykaz złóż.
Podstrony zawierają dodatkowe tematyczne wykresy oraz informacje o większym stopniu szczegółowości w stosunku do strony startowej - rozpoczynającej prezentację zagadnienia gospodarowania kamieniami budowlanymi.
|